Важливий інструментарій впливу і змін - участь в прийнятті рішень. Відомій в світі інвалідності вислів "Не робіть для нас без нас" є ідеологічною основою цього інструментарію, за принципами якого в цивілізованих державах відбувається реалізація політики щодо людей з інвалідністю, молоді, жінок... Участь дітей та молоді може відбуватися на таких рівнях спільнот: сім'я, навчальний заклад, громада, громадська організація, держава, міжнародна спільнота.
Саме участь дає можливість молодій людині відчути належність до спільноти, осягнути принципи і цінності демократії, вчитися брати на себе відповідальність, розвиватися і зростати. В середині 90-х років Рада Європи прийняла Європейську Хартію участі молоді в муніципальному та регіональному житті, яка стала основою законодавчих нормативів та актів в країнах Європи стосовно молоді. Хартія освітила принципи і шляхи молодіжної участі в житті суспільства, розвитку, інтеграції молоді в сучасне життя і участь її в будівництві майбутнього міста, регіону. Серед таких шляхів є представництво молоді в місцевих і регіональних органах влади, механізми спільного управління проектами і молодіжними програмами, механізми консультацій. Якщо вдатися в дрібниці, можна сказати, що частково в Києві і в Україні принцип участі виконується. Але чи є це дійсно участю чи маніпуляцією? З молоддю ми намагалися розібратися в цих речах і хотіли б з вами поділитися результатами. Це не системні дослідження, це не цілеспрямована робота з впровадження участі, це різні за формою зустрічі з молоддю з обговорення цих питань.
30 травня 2014 року - зустріч учасників проекту "Спікерське бюро" біля приміщення центру соціально-психологічної реабілітації для дітей та молоді з функціональними обмеженнями Оболонського району міста. Під час зустрічі ми розглянули ступені участі молоді за Роджером А.Хартом: від маніпулятивних рівнів: маніпуляція; декорування; болтологія/імітація; до моделей дійсної участі: призначення дорослими та інформування; інформування та консультації; рішення, які приймаються за ініціативою дорослих разом з дітьми; рішення, які приймаються за ініціативою молоді під керівництвом дорослих; рішення, які приймаються за ініціативою дітей разом з дорослими. Результатом обговорення прийшло усвідомлення, що не кожний захід, на який запрошується молодь з інвалідністю відповідає принципам участі. Навіть, коли ми думаємо, що від нас нічого не залежить - це неправда. Просто не приходити на заходи, які є маніпулятивними або проводиться з метою відмивання коштів. Таким чином висловлювати свою позицію. Створювати проекти і заходи за дійсним принципом участі молоді, бути ініціативними. Ще одним результатом зустрічі стало те, що 23 київський міський фестиваль творчості "Повіримо у себе" вперше проведений за принципом участі молоді. В організаційному комітеті фестивалю була створена група "молодіжний блок організаторів", представники якого ввійшли в усі робочі групи підготовки та проведення фестивалю: режисерська група, інформаційна, робота з членами журі, проведення круглого столу тощо.
23 листопада 2014 року ми були запрошені на семінар лідерів Молодіжної організації нечуючих України. Провели заняття на тему "Участь молоді в прийнятті рішень". Важливий інструментарій впливу, про який необхідно не просто знати, а використовувати в роботі. Учасники вчились розрізняти ступені впливу від маніпулятивного до співпраці з тими, хто приймає рішення (за Р.Хартом). Ділилися власним досвідом. Під час творчих завдань учасники продемонстрували розуміння теми і активність. Із позитивного досвіду участі: за ініціативою молоді був побудований спортивний майданчик. Дякуємо Марії Андриєнко за запрошення. Було цікаво і приємно працювати:)
Який результат гри?
Усвідомлення власної відповідальності за ситуацію і власної ролі. Розуміння, що необхідно вчитися, розивавитися, бути активними, формувати інші цінності, що відповідають принципам моралі і етиці взаємодії. Молодь може бути ресурсом впливу і змін.
P.S. члени організації нещодавно робили дослідження, як живуть діти з порушенням зору в сільскій місцевості, тому приклад сім'ї був збірний, але реальний.
Немає коментарів:
Дописати коментар